Odchod Británie z EU by podle Schäubleho byla chyba

Vystoupení Británie z Evropské unie by byla chyba, která by způsobila oběma stranám obrovské škody. Zahraničním novinářům v Berlíně to dnes řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Unie však podle něj musí být připravena respektovat jakýkoli výsledek referenda, k němuž se Britové chystají, a musí mít připraveny scénáře pro všechny varianty.

„Můj názor je takový, že odchod Británie z Evropské unie by bylo špatné rozhodnutí,“ řekl ministr. „Nedokážu nyní vyčíslit dopady takového kroku pro Německo, ale znamenalo by to obrovské škody pro Evropu, možná i pro celou světovou ekonomiku. A největší hospodářské škody by nesla sama Británie,“ dodal.

Ministr zdůraznil, že rozhodnutí o setrvání v EU leží na Britech a ať už budou v červnovém referendu hlasovat jakkoli, unie to bude muset respektovat. Vyjádřil ale přesvědčení, že k setrvání Británie v osmadvacítce přispěje dohoda o úpravě vzájemných vztahů, kterou v únoru vyjednal s představiteli EU britský premiér David Cameron.

„Jisté je, že i po britském referendu se svět bude točit,“ řekl Schäuble. „Proto se už teď musíme všichni, nejen britská vláda, připravovat na všechny myslitelné scénáře toho, co se bude dít dál,“ uvedl.

Referendum o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června. Jeho vypsání slíbil Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu přesvědčivě vyhráli. Když se letos v únoru dohodl s šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní Cameron vede kampaň za pokračování členství své země v unii. Podle průzkumů jsou síly stoupenců i odpůrců dalšího členství Británie v EU vyrovnané.

Newsletter