Odchod z EHS by britským bankám zkomplikoval aktivity v EU

Pokud Británie v rámci odchodu z Evropské unie opustí rovněž Evropský hospodářský prostor (EHS), ztratí finanční instituce sídlící ve Spojeném království takzvaná passportingová práva, která jim umožňují volný provoz aktivit po celé Evropské unii. Britskému listu The Guardian to řekl šéf německé centrální banky a člen rady Evropské centrální banky (ECB) Jens Weidmann.

„Passportingová práva jsou spojená s jednotným trhem a automaticky přestanou platit, pokud již Británie nebude alespoň součástí Evropského hospodářského prostoru,“ uvedl Weidmann. Passportingová práva jsou považována za jeden z důležitých pilířů britského finančního sektoru a jejich ztráta by podle řady odborníků mohla tomuto odvětví zasadit těžkou ránu, napsala agentura Reuters.

Weidmann předpokládá, že některé podniky sídlící v Londýně v důsledku odchodu Británie z EU přehodnotí umístění svého ústředí. Tento vývoj by však podle něj neměl vyústit v žádný masový přesun.

Alternativou k Londýnu by pro finanční firmy podle Weidmanna mohl být Frankfurt, který je významným finančním centrem a sídlem řady důležitých regulačních a kontrolních orgánů. „Neočekávám však masový exodus z Londýna do Frankfurtu,“ řekl Weidmann.

Newsletter