Dolar proti euru mírně slábne nad hranici 1,1730 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Z měn regionu je v mírném zisku zlotý a koruna. Domácí měna se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Oddech od poklesu dopřály ropě nižší zásoby a údajný výbuch potrubí

Futures kontrakty na dodávky americké lehké ropy se odráží od čtyřletého dna a rostou o zhruba 1,5 dolaru na 78,68 USD/barel. Důvody se nabízejí hned dva: zpráva o údajném výbuchu ropného potrubí v Saúdské Arábii a údaje americké vlády o nižším než očekávaném růstu ropných zásob. Ty se podle EIA (Úřad pro energetické informace) v minulém týdnu zvýšily o 460 tis. barelů, mnohem méně oproti očekávanému přírůstku (Reuters) 2,2 mil. barelů.

Na trh krátkodobě dolehla spekulace o explozi ropného potrubí v Saúdské Arábii. Tamní zdroj nicméně reagoval sdělením, že požár, k němuž došlo během opravných prací na potrubí vzdáleném přes 150 mil severně od hlavního města Rijád, je pod kontrolou, a nešlo o žádný teroristický útok.

Trh s komoditami nicméně zůstává pod tlakem a zlato se obchoduje u 4,5letých minim především vlivem dolarové rally, která vynesla index americké měny vůči hlavním světovým protějškům na 4,5letý vrchol. 

Pád komodit pokračuje. Uvidíme zlato letos pod 1000 dolarů?

Nízké ceny komodit: důvod k radosti i obavám

Newsletter