Dolar je pod výprodejním tlakem v dolarovém indexu a proti procyklickým měnám. Proti euru oslabuje nad 1,2100 EURUSD. Z měn regionu je ve ztrátě forint. Zlotý a koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Kurz domácí měny se drží kolem 25,50 za euro.

Oddech od poklesu dopřály ropě nižší zásoby a údajný výbuch potrubí

Futures kontrakty na dodávky americké lehké ropy se odráží od čtyřletého dna a rostou o zhruba 1,5 dolaru na 78,68 USD/barel. Důvody se nabízejí hned dva: zpráva o údajném výbuchu ropného potrubí v Saúdské Arábii a údaje americké vlády o nižším než očekávaném růstu ropných zásob. Ty se podle EIA (Úřad pro energetické informace) v minulém týdnu zvýšily o 460 tis. barelů, mnohem méně oproti očekávanému přírůstku (Reuters) 2,2 mil. barelů.

Na trh krátkodobě dolehla spekulace o explozi ropného potrubí v Saúdské Arábii. Tamní zdroj nicméně reagoval sdělením, že požár, k němuž došlo během opravných prací na potrubí vzdáleném přes 150 mil severně od hlavního města Rijád, je pod kontrolou, a nešlo o žádný teroristický útok.

Trh s komoditami nicméně zůstává pod tlakem a zlato se obchoduje u 4,5letých minim především vlivem dolarové rally, která vynesla index americké měny vůči hlavním světovým protějškům na 4,5letý vrchol. 

Pád komodit pokračuje. Uvidíme zlato letos pod 1000 dolarů?

Nízké ceny komodit: důvod k radosti i obavám

Newsletter