Oděvní gigant Inditex zvýšil pololetní zisk o osm procent

Čistý zisk největšího světového maloobchodního prodejce oděvů Inditex v prvním finančním pololetí vzrostl o osm procent na 1,26 miliardy eur (34 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že k výsledku přispěl zejména růst tržeb. Inditex má sídlo ve Španělsku a vlastní řetězec obchodů Zara.

První pololetí skončilo v srpnu. Tržby se za toto období zvýšily o 11 procent na 10,47 miliardy eur (282,9 miliardy Kč) a v růstu pokračovaly i v následujících týdnech.

Inditexu se tak daří lépe než některým jiným evropským konkurentům. Například švédský oděvní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) minulý týden uvedl, že na jeho prodej mělo v srpnu nepříznivý vliv mimořádně teplé počasí.

Inditex v pololetí otevřel 83 nových prodejen ve 38 zemích. Celkově tak provozuje 7096 obchodů. Firma se v poslední době zaměřuje na velké obchody v dobrých lokacích a také na internetový prodej.

Společnost Inditex proslula tím, že nejnovější trendy na přehlídkových molech dokáže dostat do obchodů v řádu několika dnů. Podle analytiků za to vděčí vysoce automatizovanému výrobnímu procesu a výrobním základnám, které má nedaleko distribučního střediska v severním Španělsku.

Firmu založil Amancio Ortega, který je nyní jedním z nejbohatších lidí světa. První prodejnu Zara otevřel Inditex v roce 1975, v roce 1988 podnik zahájil expanzi v zahraničí. V České republice začala firma působit v roce 2001.

Newsletter