Odklad rozhodnutí o nových reaktorech šancí pro moderní energetiku

Dle aktuálních prohlášení předsedy vlády Andreje Babiše a ministryně průmyslu Marty Nováková je možné, že dojde k odložení rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných reaktorů v České republice. Svaz moderní energetiky by tento přístup přivítal. Opakovaně jej již doporučil jako nejvíce realistický postup k plánování budoucí podoby dodávek energie v Česku. Pro další rozhodnutí jsou klíčové analýzy dopadů potenciálních nových reaktorů na spotřebitele elektřiny, stát a ČEZ. Dosud nebyly takové materiály představeny veřejnosti. Vláda by měla současně aktualizovat svou energetickou politiku od základů.

„Plány na výstavbu nových jaderných reaktorů byly realistické, asi jako kdyby chtěl někdo postavit sjezdovku na Sahaře. Možná to bude mít pár fanoušků, ale většině okolo by mělo být jasné, že nejde o ekonomicky realistický projekt. Jaderný průmysl ve světě neumí postavit reaktory včas a za slíbenou cenu. Projekty se neobjedou bez masivních dotací a stát do dnešního dne nepředstavil veřejnosti zpracované dopady na spotřebitele elektřiny nebo státní rozpočet. Takový přístup jednoznačně nemohl uspět,“ komentuje aktuální debatu o potenciálních reaktorech Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Česká republika by se měla vrátit na začátek a zpracovat novou energetickou koncepci, která bude další vývoj modelovat s aktuálními i očekávanými schopnostmi a cenami nových technologií. Pro přepracování koncepce by vláda Andreje Babiše našla podporu u veřejnosti. Například další podporu rozvoje moderní energetiky, tedy především využití obnovitelných zdrojů, skladovaní energie nebo elektromobility a dalších řešení, si přeje 79 % respondentů. Lidé se také domnívají, že moderní energetika může z domácího průmyslu udělat světového lídra. Data vyplývají z nedávno publikovaného průzkumu postojů veřejnosti zpracovaného agenturou Focus pro Svaz moderní energetiky.

„Současné ceny obnovitelných zdrojů, zejména solárních a větrných elektráren, ukazují, že mohou konkurovat jaderným elektrárnám a nabídnout levnější elektřinu. V následující dekádě se může Česko zaměřit na prosazení role aktivních spotřebitelů energie. Tedy domácností, které mají vlastní solární panely na střeše, baterii ve sklepě a jsou téměř energeticky soběstačné. Výhledově lze řešení doplněná například o kogenerační jednotky realizovat i v podnicích. V Česku je již několik pilotních projektů, které ukazují, jak může vypadat moderní energetika pro 21. století. Vláda Andreje Babiše má šanci pro impuls do moderní energetiky ve svých rukou. Věřím, že ho využije,“ dodává Martin Sedlák.

Newsletter