Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

ODS bude proti novele o vinařství i rozšíření zelené nafty

Poslanci ODS při pátečním projednávání ve Sněmovně nepodpoří novelu vinařského zákona. Na tiskové konferenci to dnes řekl bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Zákon jako celek je podle něj v aktuální podobě nepřijatelný, občanští demokraté ale zřejmě budou pro některé pozměňovací návrhy. ODS je z principu proti rozšíření takzvané zelené nafty i na živočišnou výrobu, které budou poslanci rovněž projednávat, dodal Bendl.

Předpis o vinařství má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Zvyšuje také pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Bendl dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že v novele došlo před projednáním ve vládě k řadě změn, se kterými vinaři nesouhlasí.

Bendl například tvrdí, že omezování prodeje sudového vína postihne celý vinařský trh. Malým vinotékám podle něj přibude hodně byrokracie. „Jsou tam některé pozměňovací návrhy, které zmírňují negativní dopady, ty jsme připraveni podpořit. Zákon jako celek je v téhle podobě pro nás nepřijatelný,“ řekl poté Bendl ČTK.

Nový předpis také obsahuje například ustanovení, že vinotéky, které prodávají dovozové víno, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, tzv. bag-in-boxy. Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.

jzf mha

Newsletter