ODS chce ministerstvu financí zabránit v blokování webů

ODS se chce v Senátu pokusit zrušit možnost blokovat webové stránky ministerstvem financí. ODS se obává zneužití této pravomoci. Vláda, která má v horní komoře Parlamentu většinu, chce toto opatření prosadit v rámci boje s nelegálním hazardem. Senát bude o návrhu rozhodovat za týden.

„Ministerským úředníkům by se dostávalo pravomoci, která by nikdy úřadům příslušet neměla. Ta hrozba cenzurou je opravdu reálná,“ řekl dnes novinářům místopředseda ODS Martin Kupka. Poukázal na to, že proti opatření protestují i zástupci poskytovatelů internetového připojení.

Návrh zákona hovoří o blokaci stránek zahraničních provozovatelů sázkových kanceláří, kteří nemají licenci pro podnikání v Česku, a to na základě rozhodnutí ministerstva financí. Je však podle kritiků napsán tak obecně, že umožní ministerstvu zasáhnout proti jakékoliv internetové stránce.

Ministerstvo se hájí mimo jiné tím, že toto opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie. Norma podle něj vychází vstříc legálním provozovatelům hazardu omezením hazardu nelegálního, což má zamezit daňovým únikům.

Zákon už získal podporu senátního ústavně-právního výboru, dnes o něm má rozhodovat hospodářský výbor.

Vláda chce zákonem také zavést opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je a vymáhat sankce.

Povolování hazardních her bude nově dvoustupňové. Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce.

Newsletter