ODS chce voliče oslovit i snížením daní a růstem mezd

Občanští demokraté chtějí oslovit voliče mimo jiné snížením daní. Jejich volební program bude obsahovat návrh, aby zaměstnanci platili 15procentní sazbu místo ze superhrubé mzdy nově z hrubé mzdy. Jejich čisté příjmy by se tak měly zvýšit v průměru o sedm procent, řekli novinářům dnes zástupci strany v čele s předsedou Petrem Fialou. Volební program bude strana schvalovat na sobotní programové konferenci.

ODS plánuje i další změny v daňovém systému. Chce zrušit solidární přirážku, obnovit maximální výši odvodů zdravotního pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy a zavést nižší povinné odvody ze mzdy hrazené zaměstnavateli o dva procentní body. Prosadit chtějí i zrušení limitů pro výdajové paušály živnostníkům.

„Ekonomice se daří, přesto patříme k zemím s největším daňovým zatížením a nejvyšší cenou práce. Proto chceme prosadit zvýšení čistých mezd zaměstnanců průměrně o sedm procent. Docílilo by se toho zavedením 15procentní sazby daně z hrubé mzdy. Nikoliv tedy ze superhrubé jako doposud,“ uvedl Fiala.

Vedení ODS odhaduje, že by státní rozpočet touto změnou přišel o asi 40 miliard korun. Dalších 26 až 28 miliard by stály nižší odvody ze mzdy za zaměstnance. Občanští demokraté chtějí výpadek v rozpočtu nahradit podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury třeba vyšší adresností sociálních dávek nebo snížením dotací. „Sociální dávky pobírají ti, kteří si je absolutně nezaslouží a jen je zneužívají. Vedle toho existuje řada nesmyslných a neprůhledných dotací, jejichž objem přesahuje 120 miliard ročně,“ poznamenal. Snížit by je chtěl o 20 procent. „Když k hospodaření přistoupíme odpovědně, nevzniknou zavedením námi navrhovaných změn žádné zásadní výpadky,“ dodal.

Podle první místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije musí být daňový systém jednoduchý, spravedlivý a stabilní. „Neustálé změny vedou k nejistotě a demotivaci. My garantujeme, že pokud budeme mít možnost naše daňové návrhy prosadit a realizovat, uděláme to na začátku, jednou, a více do daňového systému zasahovat nebudeme,“ poznamenala.

Změny v daňové oblasti plánují i další strany. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek bude prosazovat do stranického volebního programu snížení sociálního pojištění o osm procentních bodů. Zaměstnancům i zaměstnavatelům by podle jeho návrhu kleslo shodně o čtyři procentní body. „Vysoké odvodové zatížení práce musíme řešit radikálně, ne pouze kosmeticky,“ uvedl Kalousek. Okamžitě by podle něho vzrostly čisté mzdy i konkurenceschopnost firem. Výpadek příjmů důchodového účtu by Kalousek pokryl stálým zapojením 30 procent vybrané daně z přidané hodnoty.

Newsletter