ODS předložila návrh na snížení DPH a zrušení silniční daně

ODS předložila ve Sněmovně návrhy na snížení sazeb daně z přidané hodnoty a na zrušení silniční daně. Základní sazba DPH by měla klesnout z 21 na 19 procent, první snížená z 15 na 14 procent. Silniční daň by měla od příštího roku zcela zaniknout. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) očekává, že ani jeden z návrhů nebude mít podporu sociálních demokratů.

V případě silniční daně poukazuje ODS na to, že daň je složitá na výběr a představuje neúměrnou administrativní zátěž pro podnikatele. Zrušení daně by připravilo stát podle důvodové zprávy o 4,7 až 5,4 miliardy korun. Peníze jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury. Podle Votavy jde ale o velkou částku a ČSSD tento návrh podporovat nebude.

Loni se na této dani vybralo 5,77 miliardy korun. Její výběr zajišťovalo 638 úředníků a jejich mzdové náklady si vyžádaly téměř 400 milionů korun, uvádí ODS.

U DPH navrhuje ODS přeřadit stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů do první snížené sazby, která má podle jejich návrhu klesnout na 14 procent. Nyní jsou v základní 21procentní sazbě. ODS poukazuje na to, že z 28 zemí EU jich 14 zařadilo stravovací služby do snížené sazby. Argumentuje i tím, že klesne motivace restauratérů vyhýbat se daňové povinnosti, protože případná úspora peněz z daňového úniku by byla nižší.

S přesunem stravovacích služeb do nižší sazby počítá i vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb, kterým se nyní Sněmovna zabývá. To je také jediný bod, který je podle Votavy pro ČSSD přijatelný. Pro snížení sazeb však podle něj není nyní prostor, záleží ale na tom, jak se bude vyvíjet výběr daní; pak by bylo možné k něčemu takovému přistoupit.

Obě sazby DPH vzrostly naposledy za vlády Petra Nečase (ODS). Důvodová zpráva uvádí, že šlo o zvýšení pro roky 2013 až 2015 a to proto, aby se vyrovnal výpadek peněz v prvním důchodovém pilíři vyvolaný vznikem druhého důchodového pilíře. Protože se ale současná vláda rozhodla druhý pilíř zrušit, není podle ODS důvod pro pokračování vyšších sazeb.

Sazby DPH se měly původně podle dřívějšího zákona z dob Nečasovy vlády sjednotit od příštího roku na 17,5 procenta. Sněmovna však v roce 2014 schválila zákon současné vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), který toto sjednocení zrušil a sazby ponechal na dosavadní úrovni. Kromě toho zavedl druhou sníženou sazbu DPH ve výši deseti procent, která se v současné době vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky pro lidi i zvířata a také na zvláštní výživu pro lidi s celiakii a fenylketonurií.

Newsletter