Odstoupila redakce portálu dotovaného centrální bankou

Šéfredaktor a jedenáct redaktorů maďarského zpravodajského serveru Vs.hu podalo dnes výpověď poté, co se dozvěděli, že jejich vydavatelství dostávalo peníze od nadací centrální banky, řízené blízkým spolupracovníkem premiéra Viktora Orbána. Maďarský premiér je pravidelně obviňován ze snah ovládnout média, napsala agentura AFP.

„Zdá se, že tato soukromá společnost používala veřejné prostředky neprůhledným způsobem,“ vysvětlil v sociální síti jeden z redaktorů Sándor Joób a ujistil, že věnuje humanitárním organizacím peníze, které si v portálu vydělal od březnového nástupu do práce.

Výpovědi následovaly po odhalení, že společnost, která portál vlastní, dostala ve vší diskrétnosti 500 milionů forintů (asi 43 milionů Kč) od nadací, které patří centrální bance. Její guvernér György Matolcsy je považován za Orbánova člověka.

Centrální banka a maďarská vláda se neúspěšně snažily zabránit zveřejnění seznamu příjemců dotací, rozdělovaných zmíněnými nadacemi.

V roce 2014 odstoupila redakce zpravodajského portálu Origo.hu, která tak protestovala proti odvolání svého šéfredaktora kvůli článku zpochybňujícího jiného Orbánova spolupracovníka.

Orbán v roce 2011 prosadil přijetí zákona, který drasticky omezil svobodu působení médií. Státní média vláda ovládla.

Newsletter