Odvětví FinTech v ČR roste o desítky procent ročně

FinTech, mladé odvětví finančního sektoru propojující moderní technologie se světem financí, zaznamenává v ČR rychlý růst. FinTech společnosti vykazují růst v řádu desítek procent i více a v oboru se točí až stovky miliard korun ročně, řekla dnes ČTK výkonná ředitelka České FinTech asociace Markéta Brabcová.

Významná část peněz připadá na online nákupy zboží a služeb. Nejvíc peněz jde přes velké banky, ale každá čtvrtá transakce jde přes českou pobočku globální společnosti PayU. Přes ni loni Češi zaplatili za zboží a služby 8,4 miliardy korun, což je meziročně o pětinu víc.

V oblasti online plateb posilují další FinTech hráči, například společnost Twisto. Ta umožňuje nakupovat a platbu odložit na později. Firma loni roce zdvojnásobila počet klientů ze 75.000 na 150.000, nyní má přes 200.000 klientů, uvedla Brabcová. Loni společnost představila například službu Twisto Snap, která nabízí platbu faktur a složenek fotografií nebo přeposláním e-mailu.

Další firma Spendee pomáhá lidem šetřit tím, že si intuitivně udržují přehled o tom, za co utrácejí. Předloni uživatelé ve Spendee zaevidovali kolem deseti milionů svých finančních transakcí, loni to bylo přes 21,5 milionu. Počet platících uživatelů aplikace se loni ztrojnásobil. Letos Spendee umožnilo propojení aplikace s bankovním účtem uživatelů, díky čemuž je možné řadu transakcí sledovat automaticky.

Do odvětví FinTech vstupují i tradiční velké firmy. Příkladem je společnost O2. Ta prostřednictvím svého startupového akcelerátoru BOLT loni zahájila spolupráci s firmou Dateio, která umožňuje zákazníkům oslovit klienty bank s cílenými marketingovými nabídkami, nebo společností iCORD působící s produktem Mluvii v oblasti online komunikace. Další službou z oblasti FinTech, kterou O2 nabízí, je pojištění.

FinTech mění i konzervativní obor účetnictví. Účetní startup Trivi automatizuje zpracování účetnictví a daní tím, že vyvíjí vlastní technologie, které doklady strojově přečtou, vyhodnotí a zaúčtují. Účetní se tak věnují práci s klientem a analýze jeho výsledků, ne administrativním úkonům. Za první čtyři měsíce 2017 už společnost Trivi zúčtovala přes 16.000 dokladů v hodnotě přes 160 milionů korun, což je podobný objem jako za celý loňský rok.

„V budoucnu očekáváme, že se může tempo růstu FinTech odvětví ještě zvýšit, zejména v souvislosti s revidovanou směrnicí PSD2 o platebních službách na vnitřním trhu EU, která v roce 2018 ukončí monopol bank na platební služby a informace o účtech klientů,“ upozornila Brabcová.

Rychle rostoucí trh FinTech, které využívají technologie jako sociální sítě, chytré mobilní telefony či internet při poskytování finančních služeb, v Česku nyní dosahuje asi 5,13 miliardy Kč, vyplývá ze zprávy britského vládního oddělení pro mezinárodní obchod zpracované ve spolupráci se společností Deloitte. Zpráva předpokládá růst FinTech investic do roku 2020 o 55 procent ročně. V Česku působí podle údajů zpravodajského portálu Roklen24.cz přes 50 FinTech společností.

Newsletter