OECD kvůli brexitu pozastaví vydávání měsíčního výhledu

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pozastaví do září zveřejňování pravidelné měsíční zprávy o ekonomickém výhledu. Důvodem je nejistota vytvořená rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii, kvůli které by mohly být tyto údaje nepřesné nebo zavádějící, napsala agentura Reuters.

OECD každý měsíc zveřejňuje souhrnný předstihový indikátor pro všechny své členské země. Ten má upozornit na počáteční signály obratu ekonomické aktivity. Nyní se však rozhodla, že tento ani příští měsíc tyto údaje nezveřejnění.

OECD pozastavila zveřejňování údajů kvůli závažné nepředvídatelné nebo neočekávané události také v dubnu a květnu 2011. Důvodem bylo velké zemětřesení v Japonsku, které způsobilo katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima.

Organizace dodala, že data shromážděná do britského referenda, které se uskutečnilo 23. června, ukázala, že ekonomika zemí OECD stabilně roste a rozvíjející se země oživují. Údaje, které zachytí následné a zřejmě významné změny v očekávání po referendu však nebudou dostupné do počátku září. OECD tak zveřejní další výhled 8. září.

Newsletter