OECD navrhla reformy k omezení daňových úniků

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes představila návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která má vést k omezení daňových úniků. Reforma by měla přimět velké nadnárodní podniky, aby platily daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Má tak ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů (2,4 až 5,8 bilionu Kč).

OECD návrh označuje za „nejzásadnější změnu mezinárodních daňových pravidel za téměř 100 let“. Kritici však podle agentury Reuters považují plány OECD za nedostatečné. „Tyto návrhy by nezabránily řadě velkých skandálů kolem daňových úniků z posledních let,“ tvrdí například Pamela Chisangaová z organizace ActionAid.

Návrh OECD by měl mimo jiné odstranit mezery v zákonech, které nadnárodní koncerny jako je Apple, Amazon, Google či Starbucks využívají ke snižování daňového základu. Návrhem by se měli tento týden zabývat ministři financí skupiny dvaceti největších ekonomik světa G20 v rámci podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Limě. To začíná v tomto týdnu.

Opatření, která OECD navrhuje, zahrnují posílení transparentnosti firem i vlád. Mají rovněž sladit pravidla jednotlivých zemí týkající se mezinárodních ekonomických aktivit. Reuters nicméně upozorňuje, že zavedení všech navrhovaných opatření do praxe bude pravděpodobně trvat řadu let.

Newsletter