Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

OECD představí aktualizovaný hospodářský výhled

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes představí aktualizovanou prognózu hospodářského vývoje ve svých členských zemích a v dalších významných ekonomikách. V únoru OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na tři procenta.

Podle únorové prognózy by tak mělo tempo globálního hospodářského růstu zůstat na loňské úrovni místo dříve předpokládaného zrychlení 3,3 procenta. Loňský růst byl přitom nejpomalejší za posledních pět let.

OECD v únoru vyzvala vlády k větší podpoře ekonomiky. Země, které mají prostor pro uvolnění rozpočtové politiky, by podle ní měly zvýšit veřejné investice do projektů v oblasti infrastruktury, a doplnit tak stimulační opatření centrálních bank.

Newsletter