OH v Riu přitahují pozornost kyberzločinců

Olympijské hry v brazilském Riu přitahují pozornost kyberzločinců, kteří využívají globálního rozsahu her. OH jsou příležitostí pro prodej falešných vstupenek, spamování, infikování webových stránek nebo zneužívání bankomatů. Vyplývá to z informací firem Trend Micro, Kaspersky Lab a DCIT.

OH s sebou přinášejí velké množství zneužitelných informací a zločinci se je snaží získat pomocí spamu, phishingu nebo kampaní na sociálních sítích. Olympijské hry jsou ve svém rozsahu globální a tudíž i kyberútoky mají celosvětový dopad. Brazilští hackeři jsou navíc známí svou specializací na bankovní podvody, ke kterým jim pomáhá i nedůsledná legislativa.

„Pro samotné olympijské hry a jejich účastníky nebudou hackeři určitě tou hlavní hrozbou. Dá se ale očekávat tradiční výskyt virů, podvodných stránek, soutěží, falešných mobilních aplikací, a jiného škodlivého software s olympijskou tématikou. Lze předpokládat, že řada těchto útoků bude založena na instalaci aktuálně oblíbených virů z kategorie ransomware, které zašifrují data uživatele a nabídnou mu šanci získat data zpět po zaplacení výpalného,“ uvedl odborník na kybernetickou bezpečnost z firmy DCIT Karel Miko.

Kaspersky Lab varuje před falešnými vstupenkami na olympiádu v Riu. Mezinárodní podvodné skupiny stojí nejen za paděláním vstupenek na OH, ale i za rozesíláním spamů. Experti společnosti zaznamenali první spamy, které zmiňují OH, už začátkem roku 2015. Většinou byly v angličtině nebo v portugalštině.

V souvislosti s olympijským děním budou vznikat legitimně vypadající stránky a realisticky působící adresy pomáhají zmást potenciální oběť a přinášejí kyberzločincům velké zisky při využívání phishingu. Fanoušci v euforii z nalezení levných vstupenek neuváženě vyplňují své osobní i platební údaje, nebo dokonce rovnou platí za neexistující výhodný nákup. Ty, kteří sportovní dění sledují z domova, lákají falešné internetové odkazy na stránky se škodlivým obsahem. Tým společnosti Kaspersky Lab stále objevuje a blokuje podvodné domény s falešnými lístky, které obsahují pojmy „rio“ nebo „rio2016“.

Olympijské hry se podle zprávy Trend Micro přesunuly na sociální sítě a s nimi i kyberzločinci. O předchozích Letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012 se mluvilo jako o nejsociálnějších a prvních vysílaných na internetu v reálném čase. Tato událost poprvé naplno využila potenciálu sociálních sítí.

Kyberhrozby nejsou limitované pouze na prostředí internetu. Zločinci přicházejí se stále novými způsoby, jak zneužít elektronické zařízení i v offline světě. Využívají k tomu například bezplatné nabíjecí USB stanice pro mobilní telefony, které útočníkům umožňují připojit se na mobilní zařízení a získat přístup k osobním údajům, nainstalovat do zařízení virus nebo dokonce získat do určité míry kontrolu nad zařízením. Stále kreativnější jsou také podvody na bankomatech, které se vyvinuly od hackování klávesnice k sofistikovanějším bankomatovým programům, které ani nevyžadují fyzický přístup.

Organizátoři her se zavázali v místech konání poskytnout bezplatnou Wi-Fi síť, která se skládá ze 7000 přístupových bodů. Je lákavé připojit se k bezplatné síti, což kyberzločinci vědí a budují proto falešné přístupové body, které umožňují krást citlivé údaje.

Newsletter