OKD, která je v úpadku, má nového obchodního ředitele

Těžební společnost OKD má nového obchodního ředitele. Stal se jím Petr Hanzlík, který ve funkci nahradil Petera Dormanna. Ten společnost opustil na konci května kvůli personálním změnám v mateřské společnosti New World Resources (NWR). ČTK tom dnes sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Firma OKD je od počátku května v úpadku.

Hanzlík je absolventem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, kde získal dva inženýrské tituly. Na stavební fakultě studoval obor pozemní stavitelství – konstrukce a na ekonomické fakultě pak marketing a management. V OKD pracuje od roku 2008.

„Na základě dosažených pracovních výsledků, znalosti interních procesů, obchodní problematiky i jazykovým dispozicím dostal důvěru současného vedení,“ uvedl Čelechovský.

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Uvedla, že má nejméně u 650 věřitelů dluhy přesahující 17 miliard korun, nedokáže splácet své závazky a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard korun. Své pohledávky už přihlásilo téměř 200 věřitelů, požadují celkem více než 11 miliard korun.

Majitelem OKD je společnost NWR, kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) zřejmě také hlavním věřitelem OKD. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark už dříve uvedl, že 13 ze 17 miliard korun dluhů OKD jsou závazky v rámci skupiny.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Newsletter