Okolo 250 lidí z OKD by mohlo najít novou práci v Hlučíně

Až 250 lidí z krachující společnosti OKD by mohlo najít práci v Hlučíně na Opavsku. Vznik nových míst je součástí chystaného projektu sanace a revitalizace Hlučínského jezera po těžbě štěrkopísků. Stavba v ceně okolo 800 milionů korun je připravena, město, která počítá se státní dotací, už podklady k projektu odevzdalo úředníkům ministerstva průmyslu a obchodu. Podle starosty Pavla Paschka je Hlučín ideální lokalitou pro propuštěné pracovníky OKD z Ostravska a Karvinska. Město je totiž v přijatelné dojezdové vzdálenosti.

„Od začátku minulého týdne sledujeme vývoj událostí ve společnosti OKD. V této firmě pracují i lidé z Hlučínska, proto nás samozřejmě její další osud zajímá,“ řekl starosta. Firma se podle něj nevyhne propouštění ani v případě, že se podaří její reorganizace a doly zůstanou v provozu. „Region by se na to měl připravit,“ řekl.

A právě v této souvislosti vedení města znovu upozornilo představitele vlády na projekt sanace, revitalizace a rekultivace Hlučínského jezera po těžbě štěrkopísku. „Podle naší analýzy by na několik let zaměstnal na 250 lidí, kteří by se podíleli na stavbách. Po jejich ukončení by nově by přinesl i další desítky pracovních příležitostí v oblasti údržby vodních děl a turistického ruchu,“ uvedl Paschek.

Tento projekt je podle starosty ideální pro propuštěné horníky i další pracovníky OKD. Bez problémů by mohli dojíždět. Hlučínsko navíc patří dlouhodobě k oblastem s velmi nízkou nezaměstnaností – aktuálně 4,9 procenta. Průměr je nižší než v okrese Opava, než v Moravskoslezském kraji i v České republice.

„Mezi opatřeními, která by měla podle kompetentních lidí zmírnit dopady insolvence OKD na zvýšení nezaměstnanosti v regionu, jsou opakovaně zmiňovány právě projekty na odstraňování důlních a ekologických škod, které by se měly zahájit. Pokud nejde pouze o plané proklamace, pak tady je připravený projekt, u něhož by mohlo být zahájení realizace otázkou měsíců,“ doplnil Paschek.

Newsletter