Olomoučtí žalobci na prezidiu prověřují reorganizaci policie

Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci dnes dopoledne dorazili do budovy policejního prezidia. U policejních špiček chtějí prověřit, zda za plánovanou reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty.

Do pražské policejní centrály kolem 9:30 přišel náměstek vrchního státního zástupce Pavel Komár a ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda. V minulých dnech žalobci informovali o tom, že Šlachta odmítá poskytovat informace z trestních kauz, což by mohlo být důvodem pro jeho odstranění.

Tento týden žalobci chtějí od lidí z policejního prezidia zjistit okolnosti přípravy reorganizace. Situaci by jim měl vysvětlit prezident Tomáš Tuhý a jeho první náměstek Zdeněk Laube. Olomoučtí žalobci tvrdí, že se kauzou začali zabývat, jakmile se z médií dozvěděli o plánu reorganizace policie.

Šlachta v pátek rezignoval na svůj post, od policie by měl odejít k 30. červnu. O den později by se mohla spustit přeměna policejního sboru. Poslední slovo bude mít ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se musí pod plány vedení policie podepsat. Reorganizace policie vyvolala roztržku uvnitř vládní koalice.

Newsletter