Omán hodlá kvůli levné ropě škrtat ve výdajích a zvyšovat daně

Arabský sultanát Omán hodlá snížit státní výdaje, zvýšit některé daně i dosud velmi nízké ceny benzinu. Chce tak řešit předpokládané výpadky příjmů kvůli nízkým cenám ropy. Vyplývá to ze sdělení tamní rady ministrů, které dnes přinesla ománská státní média. S propadem cen ropy se potýkají i další země v regionu.

„Rada ministrů schválila více opatření, aby čelila dopadu nižších cen ropy a zajistila udržitelnost finanční situace země,“ informovala ománská státní tisková agentura ONA.

Mezi ohlášeními kroky je podle agentury Reuters i zvýšení daně z příjmů právnických osob, zvýšení poplatků za některé veřejné služby a „úprava cen ropných produktů“ tak, aby lépe odpovídaly cenám na globální úrovni. Zvýšení cen benzinu zřejmě vstoupí v platnost v polovině ledna.

Avizované změny má sledovat úřad pro ochranu spotřebitele, aby se předešlo nepřiměřenému zdražování. Podrobnější informace ománská agentura nepřinesla. Podle webu GlobalPetrolPrices.com stál v pondělí litr benzinu v Ománu v přepočtu 7,40 Kč, což Omán řadí k zemím s nejlevnějším benzinem na světě.

Ceny ropy na světových trzích klesly od poloviny loňského roku vlivem převisu nabídky nad poptávkou o více než 60 procent a dostaly se pod 40 dolarů za barel.

Levná ropa způsobuje problémy i dalším zemím v regionu, které patří k producentům této suroviny. Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že bude kvůli propadu cen ropy letos hospodařit s rekordním rozpočtovým deficitem. V úterý se v zemi zvýšily dotované ceny energií, včetně benzinu. K liberalizaci cen paliv letos přikročily Spojené arabské emiráty, zatímco Kuvajt a Bahrajn ukončily státní podporu nafty a petroleje, poznamenala agentura AFP.

Omán patří v rámci šestičlenné Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) k menším producentům ropy, denně jí vytěží zhruba jeden milion barelů. Země není členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Newsletter