OPEC podle Ruska navrhne nečlenům, aby omezili ropnou těžbu

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) navrhne, aby se k jejímu rozhodnutí omezit těžbu přidaly i ostatní velké těžařské země. Řekl to dnes ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ropný kartel OPEC se minulý měsíc nečekaně dohodl přijmout nový těžební limit 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně, tedy dvě až tři procenta pod nynější produkcí. Šlo by o první snížení těžby za osm let.

Podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, chce kartel dojednat na svém listopadovém zasedání. Tam zřejmě také vyzve ostatní ropné země, aby se k jeho úsilí o stabilizaci a posílení nízkých cen ropy přidaly.

„Čekáme na návrhy . . . s nimiž přijdou a osloví nečlenské země,“ řekl ministr Novak v rozhovoru s tureckou tiskovou agenturou AA; rozhovor podle agentury Reuters zveřejnila webová stránka ministerstva.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Ještě v první polovině roku 2014 výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel. Pak ale OPEC pod vedením Rijádu nastoupil politiku zvyšování produkce a záměrného tlaku na pokles cen v naději, že tím vytlačí z trhu nové producenty s vyššími náklady, zejména těžaře ropy z amerických břidlicových zdrojů.

Newsletter