Optimismus malých firem v USA vzrostl nejvíce za čtvrt století

Optimismus mezi malými podniky ve Spojených státech vzrostl v prosinci nejrychlejším tempem za více než čtvrt století a je nejvyšší za 12 let. Důvěra v tomto sektoru se prudce zvýšila po vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, po nichž se všeobecně zlepšily vyhlídky hospodářského růstu. Uvedla to dnes agentura Bloomberg s odkazem na zprávu Národní federace nezávislých podniků (NFIB).

Index NFIB, který odráží náladu mezi malými podniky, vzrostl minulý měsíc o 7,4 bodu, což byl jeho nejvýraznější měsíční přírůstek od roku 1980. Jeho hodnota se vyhoupla na 105,8 bodu, maximum od prosince 2004. Téměř ze tří čtvrtin se na růstu indexu podílela složka vyhlídek ekonomiky a podnikových tržeb.

Podíl majitelů podniků, podle nichž je nyní dobrá doba k rozšiřování aktivit, byl v prosinci na trojnásobku průměrné hodnoty. Nadpoloviční počet firem rovněž plánuje zvýšení investic a počtu zaměstnanců.To podle ekonomů odráží naděje na to, že Trumpova vláda podpoří ekonomiku deregulací, daňovou reformou a zvýšenými výdaji na infrastrukturu.

Zpráva NFIB je založena na anketě u 619 majitelů malých firem. Malé podniky se na počtu zaměstnanců v celé ekonomice podílejí více než 99 procenty, uvádí federální vládní úřad pro malé podniky; ty definuje jako nezávislé firmy s maximálně 500 zaměstnanci.

“Taková čísla jsme už dlouho nezažili,“ uvedla k údajům šéfka NFIB Juanita Dugganová. „Malé podniky jsou připraveny k expanzi, což může být pro celou ekonomiku jedině dobré,“ dodala.

Newsletter