Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Optimismus mezi firemními šéfy roste, zejména v USA a Británii

Firemní šéfové jsou ohledně globálního hospodářského růstu a vyhlídek svých společností optimističtější než před rokem. Výrazný nárůst optimismu je patrný zejména mezi šéfy podniků ve Spojených státech a Británii. Vyplývá to z dnešního průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) u 1400 šéfů firem z celého světa, zveřejněného tradičně den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu.

Anketa ukázala, že zrychlení globálního růstu očekává 29 procent dotázaných proti 27 procentům před rokem, Podíl těch, kteří věří v letošní růst tržeb svých firem, se zvedl na 38 procent z loňského šestiletého minima 35 procent. Optimismus je ale po loňském propadu stále nižší než v letech 2014 a 2015 a je výrazně pod úrovněmi z doby před finanční krizí na konci minulého desetiletí.

S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu někteří generální ředitelé očekávají v USA po letech přitvrzování regulace nastolení politiky vstřícné vůči podnikání v podobě nižších daní a zmenšení byrokratické zátěže. Jsou také optimističtí ohledně vlastní schopnosti provést své firmy nejistou budoucností.

PwC ale poznamenává, že výhled platí jen na 12 příštích měsíců, takže nepokrývá dlouhodobější rizika. Ta se nyní z převážně ekonomických, která hrozila v minulých letech, změnila hlavně v politická, uvádí PwC podle agentury Reuters.

Ke zlepšení důvěry v ekonomiku přispívají i doklady příznivého vývoje britské ekonomiky po červnovém referendu o odchodu Británie z EU. Propad britské libry, který po něm následoval, podpořil klíčová britská exportní odvětví a 41 procent šéfů britských firem má nyní vysokou důvěru v růst tržeb.

Britští šéfové rovněž patří mezi nejambicióznější z hlediska najímání nových zaměstnanců. S jejich zvýšením počítá 63 procent britských ředitelů, zatímco celosvětově je jich mírně nad polovinou.

Vedle Británie a USA jsou nejoptimističtější firemní šéfové v Indii, která je z tohoto hlediska nejoptimističtější zemí světa. Nad průměr se dostala i Brazílie, kde důvěra vzrostla z loňských velmi nízkých úrovní způsobených recesí největší jihoamerické ekonomiky.

Newsletter