Orbán: Evropa se v migrační krizi vydala naposlal Turecku

Evropská unie se pod vedením německé kancléřky Angely Merkelové „vydala na pospas Turecku“ v rámci uprchlické krize, přičemž není „možné předpovědět“ důsledky tohoto kroku. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro nové vydání německého týdeníku Wirtschaftswoche.

„Bezpečnost Evropské unie nemůže být v rukou mocnosti, která je mimo EU,“ podotkl maďarský premiér. Orbán zároveň kritizoval příslib EU zaplatit Turecku tři miliardy eur (81 miliard korun) na vypořádání se s uprchlíky na svém území, po nichž by v budoucnu měla být vyplacena další stejná částka. „Není možné předvídat, jak tohle skončí,“ řekl šéf maďarské vlády.

Orbán zdůraznil, že připojil svůj souhlas s březnovou dohodou EU s Tureckem za podmínky, že unie bude také chránit své hranice. Podle něho „dělá Brusel chybu“, když se zaměřuje hlavně na přerozdělování uprchlíků mezi členskými státy EU, místo aby chránil svoje hranice.

Maďarsko rezolutně odmítá přijímat uprchlíky podle přerozdělovacího systému prosazovanému Evropskou komisí. Loni v létě, kdy se do Evropy začaly stěhovat statisíce uprchlíků přes Turecko a Řecko, vybudovalo na své jižní hranici plot, který migrační tok odklonil přes západobalkánské státy.

Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dnes navštíví turecký Gaziantep, kde posoudí situaci syrských uprchlíků žijících na hranici se svou vlastí. Setkat se mají s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Newsletter