Orbán: Kdo nelegálně překročí maďarské hranice, bude zadržen

Migrační krize zůstává ústředním politickým tématem pro řadu zemí Evropské unie. V Maďarsku dnes bude vláda jednat o návrhu ministra vnitra vyhlásit kvůli přílivu utečenců krizový stav. V Berlíně bude problematice migrace věnováno mimořádné zasedání kabinetu a také odpolední jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry německých spolkových zemí. Ještě předtím se šéfka německé vlády sejde se svým rakouským protějškem Wernerem Faymannem – čeká se rovněž rozhovor o uprchlících i o rozhodnutí obou zemí obnovit kvůli vlně utečenců kontroly na hranicích.

V Maďarsku dnes začínají platit přísnější zákony proti migrantům. Všichni, kdo nelegálně překročí hranice, budou zadrženi, varoval premiér Viktor Orbán.

Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem a řadou zákonných opatření, jako jsou například přísnější tresty za pašování lidí nebo tresty za překonávání nebo poškození hraničního plotu. Tímto způsobem chce Budapešť utěsnit hranice s jižním sousedem, přes jehož území do Maďarska v posledních dnech směřovala hlavní migrační vlna z Blízkého východu, Asie a Afriky.

Právě kvůli opatřením přichystaným Budapeští k zastavení migrační vlny se v posledních dnech počet přicházejících uprchlíků zvýšil, což se projevilo i na množství migrantů, kteří nakonec přes maďarské území dorazili do Rakouska a do Německa, zejména do Mnichova.

Newsletter