Oslavy vzniku ČSR doprovází nejnapjatější atmosféra poslední doby

Česká republika si dnes připomíná vznik státu v nejnapjatější atmosféře za poslední leta. Může za ni spor kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Zatímco část představitelů státu se tak zúčastní udělování nejvyšších státních vyznamenání na Pražském hradě, další raději půjdou na shromáždění na Staroměstském náměstí.

Nejvyšší představitelé státu se dnes nejprve setkají u památníku na Vítkově, kde si připomenou vznik státu i lidi, kteří pro něj položili život. Na Hradčanském náměstí pak budou přísahat noví vojáci a na Hradě budou povýšeni generálové. Mezi nimi budou nejspíš chybět navržení představitelé Vězeňské služby. Zeman je podle médií nepovýší, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán kritizoval prohlášení prezidenta a dalších ústavních činitelů ke vztahům Česka k Číně.

Oslavy každoročně vrcholí udílením vysokých vyznamenáních na Pražském hradě. Letos má ocenění získat kolem 30 lidí. Bude mezi nimi nejspíš třeba divadelní režisér a herec Jan Kačer a zpěvák Daniel Hůlka nebo ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek či hrdina druhé světové války Jaroslav Klemeš.

Vyznamenání se ale bude letos udílet i na Staroměstském náměstí, na setkání lidí kritizujících postup Hradu v kauze neocenění Bradyho. Právě ten v centru Prahy převezme Medaili Univerzity Palackého. Na akci slíbili účast dva ministři a další politici. Moderovat by ji měl kandidát na prezidenta Michal Horáček. Zástupci Hradu proto setkání označují za zahájení jeho prezidentské kampaně.

Vlastní připomenutí státního svátku si naplánovala většina rektorů vysokých škol. Kvůli nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka na hradní ceremonii odmítli i svou účast a půjdou svátek oslavit k soše T. G. Masaryka na Hradčanské náměstí.

Seznam akcí spojených s oslavou 28. října:

10:00 – rektoři vysokých škol, kteří se večer nezúčastní udílení vyznamenání na Pražském hradě, si připomenou státní svátek 28. října u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí

10:30 – pietní akt u Národního památníku na Vítkově za účasti ústavních činitelů

12:30 – přísaha vojáků na Hradčanském náměstí

13:45 – jmenování nových generálů na Pražském hradě

18:30 – oslava 28. října svolaná jako alternativa k oficiálním oslavám na Pražském hradě. Mezi 19:00 a 20:00 rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller předá Jiřímu Bradymu Medaili Univerzity Palackého

20:00 – udílení státních vyznamenání na Pražském hradě

20:00 – pochod k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí po skončení akce na Staroměstské náměstí

Newsletter