Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje směrem k 25,70 za euro.

Osm z 12 pokutovaných firem z kartelu stavařů se sankcím brání

Osm z 12 pokutovaných firem z kartelu stavařů se sankcím brání u soudu. Proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podaly žaloby. Firmy mají zaplatit dohromady 300,7 milionu korun, čtyři ale žádají soud o odkladný účinek svých žalob. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Pešková.

O odklady s placením pokut žádá Hochtief, OHL ŽS, Vidox a Lesostavby Třeboň. Žaloby k soudu podaly ještě firmy Daich, SWIETELSKY stavební, AVE CZ odpadové hospodářství a Colas. Naopak Strabag se u soudu pětimilionové pokutě bránit nebude. „Ačkoliv s předmětným rozhodnutím ÚOHS nesouhlasíme, nebudeme proti němu správní žalobu podávat,“ napsala ČTK mluvčí firmy Edita Novotná. Soud dosud neobdržel ani žaloby od dalších tří menších firem.

Celkem ÚOHS uložil pravomocně pokuty za 300,7 milionu. Firmy podle úřadu koordinovaly svoje nabídky při výběrových řízeních v Jihočeském kraji a na Vysočině. Největší pokutu, 76,8 milionu, má zaplatit Swietelsky stavební s.r.o. Předseda ÚOHS Petr Rafaj společnosti v druhostupňovém řízení sankci zvýšil, protože se tato firma dopustila největšího počtu deliktů.

Naopak brněnské OHL ŽS pokuta klesla na 53,4 milionu a Strabagu na pět milionů. Druhou nejvyšší sankci má Hochtief (65,3 milionu), Colas CZ má zaplatit 50,3 milionu, Lesostavby Třeboň 3,4 milionu, Radouňská vodohospodářská společnost 2,5 milionu, VIDOX s.r.o. 31,5 milionu, DAICH spol. s r.o. 1,4 milionu VIALIT Soběslav 136.000 Kč, AVE CZ odpadové hospodářství 10,8 milionu a KOSTKA JH 144.000 Kč.

Úřad zajišťoval důkazy při přepadových kontrolách. Dokumenty, které zajistil, prý svědčí o koordinaci postupu firem u 11 regionálních zakázek. Mezi důkazy byly třeba e-maily, prostřednictvím kterých si firmy zasílaly krycí nabídkové rozpočty. Kontroloři nalezli i nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači z data předcházejícího podání nabídek. „V některých případech byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci,“ uvedl už dříve Rafaj. Rozhodnutí úřadu je rozsáhlé, má 160 stran.

ÚOHS vynesl svůj konečný verdikt 1. srpna, tedy tři měsíce poté, co vydal ve stejném případě svoje první rozhodnutí. Podle Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr je tento postup velice rychlý. Firmy mají pokuty zaplatit do konce listopadu. Soud bude přednostně rozhodovat o odkladném účinku žalob. Placení pokut tak teoreticky může odsunout do doby, než celý případ projedná.

Newsletter