OSN povolila loďstvu EU zasahovat proti dovozu zbraní do Libye

Rada bezpečnosti OSN dnes povolila námořní misi Evropské unie ve Středozemním moři, aby dohlížela na dodržování zákazu dovozu zbraní do Libye, a to i za použití síly. Cílem je podle zahraničních agentur pomoci libyjské vládě národní jednoty v jejím boji proti džihádistům.

Na návrh EU se tak rozšířil mandát její operace Sophia, která od loňského října umožňuje vojenským lodím zemí unie ve Středozemním moři zastavovat i zabavovat plavidla, která se využívají k převážení migrantů ze severní Afriky do Evropy. Nyní mohou zastavovat a prohlížet i lodě podezřelé z přepravy zbraní či jiného vojenského materiálu.

Většina zbraní, které se dostávají do Libye, nejsou pro právoplatnou vládu, jejíž síly usilují o vyhnání bojovníků organizace Islámský stát (IS) z území, která džihádisté v Libyi obsadili. Zbraně jdou nyní především do rukou různých ozbrojených skupin a milicí, jejichž působení destabilizuje situaci v zemi.

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre, jehož země spolu s Británii rezoluci vypracovala, věří, že jednomyslně schválené rozšíření mandátu unijní vojenské operace Sophia posílí vládu národní jednoty, zlepší boj proti IS v oblasti a zmenší nestabilitu v Libyi.

Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl svržen dlouholetý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti IS. Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to libyjský kabinet požádá.

Newsletter