OSN: Syrská vláda i islamisté použili chemické látky

Syrské vládní jednotky mají na svědomí dva útoky chemickými látkami a radikálové z Islámského státu použili yperit. Vyplývá to ze společného vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rok trvající vyšetřování, které posvětila Rada bezpečnosti OSN, se zaměřilo na devět útoků v sedmi syrských oblastech.

Z vyšetřování vyplynulo, že existuje dostatek informací k závěru, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, které uvolnilo 21. dubna 2014 toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě se nacházejí v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. V obou případech byl použit chlor.

Rovněž vyšetřovatelé shromáždili dostatek důkazů o tom, že ozbrojenci z Islámského státu „jsou jedinou skupinou, která měla možnost, schopnost, motiv a prostředky k použití yperitu v obci Mára 21. srpna 2015“.

Damašek byl již v roce 2013 obviněn z toho, že jeho armáda používá chemické zbraně proti civilistům. Odvetnému útoku se Damašek vyhnul, když souhlasil, že nechá zničit svůj chemický arzenál, což se stalo pod dohledem OPCW.

Podle západních velmoci nese Damašek ale i nadále zodpovědnost za chemické útoky v Sýrii, a to včetně útoků za použití chloru. Tento plyn není na rozdíl od sarinu zakázán, je však jedovatý a jeho použití jako zbraně je od roku 1997 zakázáno v rámci Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC). Syrská vláda a Rusko jakožto spojenec syrského prezidenta Bašára Asada svalují vinu za použití jedovatého plynu na povstalce. Syrská vláda i povstalci pak užití chemických zbraní popírají.

Newsletter