Ozbrojenci obsadili policejní stanici v Jerevanu, drží rukojmí

Skupina ozbrojenců obsadila policejní stanici v arménské metropoli Jerevanu a drží nepotvrzený počet rukojmích. Podle národní bezpečnostní služby byl jeden policista zabit a další dva zraněni. Dva rukojmí byli propuštěni, zadržováno jich je dál nejméně osm. Podle dostupných informací žádají útočníci propuštění všech politických vězňů, zejména pak nedávno zatčeného opozičního vůdce Žirajra Sefiljana. Obyvatelstvo vyzývají, aby vyšlo do ulic a vynutilo si odstoupení vlády a prezidenta Serže Sargsjana.

Zatím ale jejich výzvy nenacházejí většího ohlasu a nepřicházejí zprávy o tom, že by se v ulicích srocovaly davy, informovala agentura Reuters. Podle nejnovějších zpráv začala speciální jednotka operaci na osvobození rukojmích.

O akci ozbrojenců arménská bezpečnostní služba nezveřejnila žádné podrobnosti. Uvedla jen, že s útočníky v obsazené policejní budově její příslušníci vyjednávají. Televize přinesla záběry z místa, na nichž je vidět velký počet policejních obrněných vozidel, která odřízla přístup k obsazené stanici. Obyvatelé z blízkého okolí stanice byli evakuováni.

Vysoký policejní činitel pod podmínkou zachování anonymity agentuře AP řekl, že policejní stanici ve čtvrti Erebuni přepadlo asi 20 ozbrojenců a zadržují nejméně osm rukojmí.

Video, které umístili ozbrojenci na ruském portálu life.ru zachycuje muže v neprůstřelných vestách vyzbrojené kalašnikovy, jak vyjmenovávají své požadavky.

„Drazí krajané. Začalo to. Žádáme všechny, aby vyšli do ulic,“ říká jeden z mužů. „Náš požadavek je osvobodit všechny politické vězně a přivézt je sem.“

Další z mužů řekl: „Policejní stanice je v našich rukou tři a půl hodiny. Zabavili jsme všechny zbraně. Není jiné cesty. Apelujeme na vás. Nenechte nás tu samotné. Děláme svou část úkolu – vy udělejte svou!“

Sefiljan byl zatčen 20. června a obviněn z nezákonného získávávání a držení zbraní. Podle vyšetřovatelů plánoval se svými stoupenci obsadit vládní budovy a televizní vysílač.

Sefiljan ostře kritizoval arménského prezidenta Serže Sargsjana a vyjadřoval nevoli nad tím, jak vláda postupuje v dlouholetém konfliktu v Náhorním Karabachu.

Opoziční hnutí Nová Arménie v čele se Sefiljanem loni na podzim ohlásilo, že počínaje 1. prosincem zahajuje „proces občanské neposlušnosti a výměny moci“ v republice.

„Dosáhnout toho prostřednictvím voleb je nemožné, možné je to jen povstáním lidu,“ prohlásil Sefiljan a ujistil, že jeho hnutí „neustoupí a pro dosažení svého cíle půjde až do konce“.

Newsletter