Ozbrojenci v Donbasu vězní armádní inspektory OBSE včetně Čechů

Neznámí ozbrojenci zadržují ve východoukrajinském Slavjansku skupinu vojenských inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), v níž jsou i Češi. Ukrajinská agentura Unian v noci na dnešek oznámila, že Kyjev usiluje o jejich propuštění. V týmu jsou kromě Čechů inspektoři z Dánska, Polska, Německa a Švédska.

Skupina byla podle ukrajinské agentury zadržena ještě v pátek při vjezdu do Slavjansku směrem od Kramatorsku. V autobusu, který ozbrojenci zastavili, bylo třináct osob, z nichž sedm bylo příslušníky vojenské inspekční skupiny OBSE a ostatní vojáky ukrajinské armády. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí tým OBSE unesli teroristé, což je označení Kyjeva pro proruské radikály usilující o odtržení Donbasu.

Slavjansk byl poměrně dlouho obsazen donbaskými povstalci, ale od loňského léta ho drží ukrajinská armáda. Tým vojenských inspektorů OBSE byl do města vyslán na základě vídeňské dohody o opatřeních k posílení důvěry a bezpečnosti v Evropě. Inspektoři měli ve Slavjansku kontrolovat, zda ukrajinská armáda ve městě dodržuje mezinárodní zásady ochrany civilního obyvatelstva v době války.

Podle agentury Unian jsou inspektoři OBSE zadržováni v prostorách místní odbočky ukrajinské tajné policie SBU. Z dostupných informací nevyplývá, jak únosci pronikli na území kontrolovaném armádou do kanceláří bezpečnostní služby věrné Kyjevu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo, že jeho zástupci s únosci jednají. Ti ale prý odmítají zadržované vojáky osvobodit, dokud se neporadí s „kompetentními ruskými orgány“.

Newsletter