Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Oživlé pohádky Readmio si již stáhlo 60 tisíc Čechů a Slováků. Startup nyní získal prvního investora a míří za hranice

Mobilní aplikace Readmio oživuje dětské příběhy a pohádky. Za šest měsíců si ji stáhlo již přes šedesát tisíc Čechů a Slováků. Česko-slovenský startup vsadil na moderní technologii rozpoznání řeči, kterou si s dopomocí Slovenské akademie věd sám vyvinul. Více než 160 pohádek doprovází na 1 800 zvuků. Do vize startupu, který chce, aby spolu rodiny trávily více času a více si četly, nově investuje slovenský venture kapitálový fond ZAKA. Třináct milionů korun – půl milionu euro – použije startup k expanzi na další trhy. Jeho prvním cílem bude Velká Británie.

“Posledních několik měsíců jsme tvrdě pracovali na spuštění Prémiové verze produktu, ale také na tom, abychom mohli jít co nejdříve do zahraničí. Dnes již máme otestované, že naše technologie zvládá světově nejrozšířenější jazyky. Pro vstup na další trhy je klíčová adaptace dětských příběhů tak, aby správně zapadly do jejich kulturního kontextu. Získaná investice nám pomůže vstoupit do zahraničí rychleji. Věřím, že brzy se staneme globální službou, která nebude chybět v žádném chytrém telefonu rodiče,” říká spoluzakladatel a CEO Readmio Ilya Novodvorskiy. 

“Readmio nás svým dosavadním růstem na lokálním trhu a důsledným soustředěním na uživatelskou zkušenost přesvědčilo o potenciálu, který má. Za projektem stojí zkušení zakladatelé, kteří posunuli technologii rozpoznávání řeči o krok dál a také do úplně nového segmentu. Nyní je ten správný čas na investici, díky které může aplikace expandovat a prosadit se na zahraničních trzích. Upřímně se těšíme na to, že budeme moci aktivně pomáhat Readmio nejen v dobývání světa, ale také dětských srdcí,” zdůvodňuje investici Andrej Petrus, investiční manažer venture kapitálového fondu ZAKA Startups. Ten vznikl v roce 2019 se zaměřením na podporu pre-series A startupů a škálování menších či středních podniků z regionů střední a východní Evropy. Za ZAKA stojí slovenští podnikatelé Peter Zálešák (spolumajitel českého Electro Worldu a slovenského Nay) a Ján Kasper (média, hospitality, energetika). Jedním ze základních bodů manifestu fondu je, mimo jiné,  aktivní podpora žen v byznysu.

ZAKA však není jediná, koho Readmio zaujalo. Na začátku prosince se startup umístil na třetím místě v rámci soutěže CzechInvest Startup Challenge 2020. Readmio se zde prosadilo v silné konkurenci více než 80 startupů.

Tým kolem zakladatelů Ilyi Novodvorského, Jozefa Šimka (COO), Martina Bruncka (šéf obsahu) a Radoslava Rajčana (vedoucí vývoje) představil řadu vylepšení v mobilní aplikaci, jako je například zavedení tmavého režimu, push notifikace nebo také zpřístupnění odměn pro pravidelné čtenáře v podobě odznaků. Poslední novinkou je pak dokončení funkce nahrávání vlastních audiopohádek.

Readmio Premium a výhody pro Čechy a Slováky 

Premium funkce startup představil počátkem prosince letošního roku. Nová verze je rozšířená o možnost nahrát si čtenou pohádku pro pozdější poslechnutí, zvukové stopy pak poslouží jako osobitá audiokniha. Podle zakladatele projektu Ilyi Novodvorského je nahrávací funkce skvělým řešením například pro tatínky, kteří jsou zrovna na služební cestě, nebo babičky, které bydlí daleko od vnoučat. Ačkoliv prémiová verze za 599 Kč na rok bude k mání i v Česku a na Slovensku a uživatelé z těchto zemí si tak budou moci připlatit za možnost nahrávání, všech 160 současně dostupných pohádek pro tento trh zůstane zdarma.

“Opravdu nás těší, že pohádky si získávají stále více pozornosti. Čtení dětem je natolik prospěšně, že alespoň příležitostně by to měl dělat každý rodič. Je jen málo podobných aktivit, při kterých rodič dává svým dětem současně pozornost, lásku, vědomosti, svoji blízkost a zároveň spoustu zážitků,” doplňuje Martin Bruncko, který je jedním ze zakladatelů a zároveň člověk odpovědný za tvorbu obsahu.

Newsletter