Pachatel pondělního útoku v Columbusu byl prý „vojákem“ IS

Somálský student, který v pondělí v kampusu státní univerzity v Columbusu v americkém státě Ohio zranil 11 lidí, byl „vojákem“ Islámského státu (IS). Oznámila to dnes agentura Amak, která šíří prohlášení teroristů. Útočník, identifikovaný jako Abdul Razak Ali Artan, nejprve najel autem do lidí, kteří stáli na chodníku, pak z vozu vystoupil a napadl další lidi sekáčkem na maso. Při zásahu policie byl zabit.

Artan se narodil v Somálsku a v roce 2014 získal povolení k trvalému pobytu v USA. Podle amerických vyšetřovatelů zřejmě žil sedm let v Pákistánu. Na univerzitě v Columbusu studoval třetím rokem.

Podle amerických expertů připomíná pondělní Artanův útok vražedné metody doporučované IS. Podle vyšetřovatelů sice nejsou důkazy o tom, že by Artan instrukce IS znal, napsala agentura AP. Odborníci nicméně upozorňují, že nový vícejazyčný časopis teroristů Rumiyah publikuje výzvy k vraždění „nevěřících“ jakýmikoli zbraněmi, jež jsou v dosahu. V posledních týdnech zveřejnil podrobné instrukce, jak provést útok nožem, automobilem nebo jinými způsoby.

Útok v Ohiu podle bezpečnostních expertů odpovídá instrukcím IS o chování „osamělých vlků“ v západních státech. Říjnové číslo časopisu Rumiyah popisovalo techniku bodných ran a další číslo vražedné operace automobilem. Minulý víkend časopis informoval o dalších možných útočných metodách, které zobrazovalo i brutální video.

Projekt teroristických časopisů není nový, ale Rumiyah je stručnější a více přímočarý, méně se pouští do teologických diskusí. Může být důležitým faktorem při přípravě teroristických útoků, uvádí AP.

Newsletter