Pákistán podle Afghánistánu podporuje terorismus

Bývalý šéf afghánské tajné služby tvrdí, že teroristické útoky v jeho zemi podporuje sousední Pákistán. Dokládá to dokumenty, které zveřejnil na internetu. O případu dnes informovala agentura DPA.

Bývalý šéf afghánské tajné služby NDS Rahmatulláh Nabíl ve čtvrtek večer zveřejnil a okomentoval celkem šest citlivých dokumentů. Učinil tak na své facebookové stránce a na webu místní televizní stanice Tolo TV. Tyto údajně usvědčující materiály nadepsal slovy „Pákistán (je) největší podporovatel mezinárodního terorismu“. DPA upozorňuje, že pravost dokumentů není možné nezávisle ověřit. Nabíl také neuvedl, jak se k nim dostal.

„Za posledních 14 let nikdo neodhalil takto závažné dokumenty,“ cituje Nabíla agentura Reuters. Mezi zveřejněnými texty jsou kromě jiného dva dopisy, které si vyměnily kanceláře pákistánské tajné služby ISI. V dopisech se nařizuje poslat odměnu čtyřem mužům po útoku v Kábulu.

Podle Nabíla dokumenty dokazují, že pákistánské tajné služby mezi lety 2014 a 2015 pomáhaly vůdcům Talibanu a islamistické síti Hakání, upřesňuje agentura Reuters, které pákistánská strana neodpověděla na žádosti o komentář k vzneseným obviněním. V minulosti ale Pákistán nařčení z podpory Talibanu vždy odmítal.

Nabíl v prosinci ze své funkce odstoupil na protest proti sbližování s Pákistánem, o které se pokoušel afghánský prezident Ašraf Ghaní. Ten ale později sám zostřil svou rétoriku vůči Pákistánu. Důvodem byl i dubnový útok se 70 mrtvými, který provedla skupina operující z Pákistánu.

Afghánistán je dlouhodobě terčem častých teroristických útoků. Při posledním sebevražedném atentátu v Kábulu zemřelo 30. června nejméně 27 osob a dalších asi 40 utrpělo zranění.

Pákistán je podezírán z podpory terorismu i dalšími zeměmi. Vlivná pákistánská rozvědka ISI stála podle indických prokurátorů za explozemi v bombajských vlacích z 11. července 2006.

Newsletter