Panama přijme normu pro výměnu informací v oblasti daní do roku 2018

Panama přijme do roku 2018 mezinárodní standardy pro oznamování informací pro daňové účely a zapojí se do automatické výměny informací v oblasti daní. Panamský prezident Juan Carlos Varela to dnes podle agentury Reuters řekl japonským médiím. Panama se v poslední době dostala do centra pozornosti v důsledku kauzy takzvaných Panamských dokumentů o údajných převodech peněz světových prominentů do daňových rájů.

„Abychom zabránili nelegálnímu využívání panamských finančních systémů, chtěli bychom spolupracovat s ostatními zeměmi na zlepšení transparentnosti,“ řekl Valera japonské stanici NHK při návštěvě Tokia. Jihoamerickou zemi již tento týden navštíví zástupci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby dojednali přesné metody výměny informací, řekl prezident japonskému listu Nikkei.

Úmluva o automatické výměně informací v daňových záležitostech má vstoupit v platnost příští rok. Připojila se k ní zatím zhruba stovka zemí. Šéf OECD José Ángel Gurría v pátek řekl, že Panama se rozhodla se ke společnému standardu pro oznamování připojit.

Kauza Panama Papers propukla poté, co několik předních světových médií zveřejnilo tento měsíc na 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Panamský prezident japonským médiím také řekl, že Panama do půl roku ustaví šesti až osmičlenný výbor složený z domácích a zahraničních odborníků, který se má podílet na zlepšení transparentnosti panamského finančního systému.

Newsletter