Panasonic nekoupí slovinského výrobce spotřebičů Gorenje

Japonský výrobce elektroniky Panasonic nekoupí slovinského producenta domácích spotřebičů Gorenje. Gorenje to uvedla v dnešním sdělení. Panasonic se v červenci s Gorenje dohodl, že by mohl firmu převzít a že v ní před rozhodnutím provede hloubkovou kontrolu, tzv. due diligence. Panasonic vlastní více než desetinový podíl v Gorenje, která ovládá českého výrobce varné a topné techniky Mora Moravia.

„Po zvážení situace na trhu, současné vlastnické struktury Gorenje a výsledků analýzy due diligence jsme se rozhodli, že zvýšení podílu v Gorenje není v souladu se současnou investiční strategií Panasonic Corporation,“ sdělil Gorenje šéf Panasonic Tecura Homme.

Tržní hodnota slovinské firmy se nyní pohybuje kolem 210 milionů eur (5,7 miliardy Kč) a proti době před červencovou dohodou je vyšší o zhruba 30 procent. Dnes se kvůli avizovanému důležitému oznámení firmy její akcie na burze v Lublani neobchodovaly. Analytici podle agentury Reuters čekají, že v příštích dnech a týdnech by mohly její akcie výrazně klesnout.

Firma letos čeká zvýšení čistého zisku proti loňsku na takřka dvojnásobných 7,6 milionu eur. Její tržby za prvních devět měsíců stouply o tři procenta na zhruba 900 milionů eur.

Gorenje je druhým největším slovinským vývozcem. Má zastoupení v 70 zemích světa a na evropském trhu s domácími spotřebiči podíl kolem čtyř procent. Firmu Mora Moravia získala slovinská společnost v roce 2005.

Panasonic má výrobní závody i v Česku. V Plzni a Pardubicích vyrábí televizory a další zboží.

Newsletter