Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje směrem k 25,70 za euro.

Papež nereagoval na prosbu o milost v kauze Vatileaks 2

Papež František doposud nijak nereagoval na prosbu o udělení milosti španělskému knězi, který umožnil médiím přístup k informacím o údajné zpronevěře ve Vatikánu, uvedla agentura ANSA. Lucio Ángel Vallejo Balda si od července odpykává v takzvané kauze Vatileaks 2 trest 18 měsíců vězení ve vatikánském vězení.

Ostře sledovaný případ propukl loni na podzim kvůli knize Via Crucis (Křížová cesta) a svazku Avarizia (Chamtivost), které se po vydání staly bestsellery. Novináři Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi v nich napsali o plýtvání, zneužívání a nadměrných výdajích vatikánských úředníků. Jako příklady v nich uvedli zbytečně velké a luxusní nemovitosti, které si někteří z funkcionářů pořídili.

Vatikánský soud nakonec oba zprostil obžaloby, stejně jako dva další lidi, včetně Baldova tajemníka.

Kauza byla v krátké době už druhým případem úniku citlivých informací z Vatikánu. V první aféře Vatileaks byl za předchozího papeže Benedikta XVI. v roce 2012 za vynesení důvěrných dokumentů odsouzen papežův komorník Paolo Gabriele. Média díky němu psala například o sporech některých hodnostářů a o detailech fungování nejvyšších pater katolické církve. Gabriele byl odsouzen k 18 měsícům vězení, krátce po nástupu trestu ho ale navštívil za mřížemi papež Benedikt XVI. a udělil mu milost.

Newsletter