Parlament EU chce v rozpočtu na příští rok víc peněz na uprchlíky

Více peněz na zvládání migrační krize či na podporu zaměstnanosti chtějí vidět europoslanci v návrhu rozpočtu Evropské unie na příští rok. Evropský parlament (EP) v dnes schváleném usnesení rovněž odmítl všechny škrty, které požadovaly členské státy. Obě strany mají nyní zhruba tři týdny na nalezení kompromisu.

Jednání o unijním rozpočtu bývají tradičně složitá. Členské státy, jejichž příspěvky patří k významným zdrojů peněz do společné pokladny, se kvůli mnohdy napjatému domácímu rozpočtu snaží omezovat své výdaje a přicházejí s nižšími čísly, než jaká požadují poslanci EP.

Europoslanci dnes odhlasovali zvýšit finanční prostředky určené na zvládání přílivu běženců do Evropy o 1,16 miliardy eur, než kolik navrhovala Evropská komise. Více peněz by podle nich mělo jít i na podporu zaměstnanosti mládeže, na podporu výzkumu a inovací či na evropské programy dopravních sítí. Více peněz by podle nich měli dostat i zemědělci zasažení ruským embargem na dovoz potravin a nízkými cenami mléka.

Komise tentokrát ve svém návrhu rozpočtu EU na rok 2016 počítala s částkou na platby ve výši 143,54 miliardy eur (3,9 bilionu Kč), což by bylo o zhruba 1,6 procenta více než loni. Částku na závazky chtěla snížit o méně než pět procent na 153,53 miliardy eur. Závazky představují odhodlání financovat budoucí útraty. Platby vyjadřují očekávání, kolik bude ten rok skutečně potřeba vydat peněz.

Státy osmadvacítky navrhovanou částku na závazky snížily o více než půl miliardy eur a částku na platby o 1,4 miliardy eur. Podle řady europoslanců by ale tyto škrty mimo jiné mohly podkopat snahu dostat na rozumnou úroveň množství nevyřízených plateb, které se hromadí na konci roku.

Newsletter