Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Parlament JAR zamítl návrh opozice na sesazení prezidenta

Jihoafrický parlament v hlasování zamítl návrh opozice na sesazení prezidenta Jacoba Zumy. Opozice hlasování vyvolala kvůli rozhodnutí soudu, který prezidenta usvědčil z porušení ústavy. Opozice ho označuje za „podvodníka a rakovinu v politice“. Předem se počítalo s tím, že návrh bude odmítnut, protože Zumův Africký národní kongres (ANC) má v parlamentu většinu.

K tomu, aby opoziční návrh prošel, bylo zapotřebí 267 hlasů. Parlament má 400 členů, z nichž 249 je z ANC. Zástupce předsedkyně parlamentu Lechesa Tsenoli po hlasování řekl, že pro sesazení se vyslovilo 143 poslanců a 233 bylo proti.

Opozice si velké naděje při hlasování nedělala. „Historie se zopakuje, poslanci ANC budou bránit podvodníky, místo aby bránili zákon,“ sdělil v debatě Mmusi Maimane, který stojí v čele hlavní opoziční strany Demokratické spojenectví (DA). Podle něj ANC ovládla „korupce jako rakovina“ a už to není strana, z níž vzešli hrdinové boje proti apartheidu Nelson Mandela nebo Ahmed Kathrada. „ANC je prohnilý do morku kostí,“ prohlásil v debatě Maimane.

Hlasování o Zumovi vyvolalo právě DA kvůli rozhodnutí ústavního soudu z minulého týdne. Soud dospěl k závěru, že Zuma porušil ústavu, když odmítl uhradit výdaje použité na přestavbu svého soukromého sídla. Zuma v něm za peníze daňových poplatníků nechal provést změny, z nichž mnohé nesouvisely se zabezpečením rozsáhlého objektu. Nechal tam vybudovat bazén, centrum pro hosty nebo ohradu pro dobytek a drůbež.

„Když nejvyšší soudní instance konstatuje, že muž v nejvyšší funkci porušil ústavu, měl by to být konec prezidenta Zumy,“ řekl Maimane.

Zuma čelí skandálu kolem výdajů za sídlo dlouho, v současnosti se ale dostal pod mimořádný tlak a k demisi ho vyzvalo i několik vysoce postavených členů ANC a Mandelových spolubojovníků. Ministr financí Pravin Gordhan například řekl, že pokud byly činy jednou shledány jako protiústavní, „je třeba přiznat, že člověk se vzdálil svému úkolu sloužit národu“.

ANC je u moci od konce apartheidu v roce 1994 a jako strana stále za Zumou stojí. „Prezident se omluvil a ujistil, že jednal v dobrém úmyslu,“ hájil ho dnes v parlamentu náměstek ministra spravedlnosti John Jeffery.

Zuma, který na dnešním jednání nebyl a pro schopnost překonat skandály má přezdívku „teflonový“ prezident, v pátek ujistil národ, že uznává chybu, ale možnost odstoupení vyloučil. Slíbil pouze, že uhradí náklady za rekonstrukci sídla, jak to určí ministerstvo financí.

Dnešní debata byla na čas přerušena, když opoziční poslanci prohlásili, že schůzi nemůže vést předsedkyně parlamentu Baleka Mbeteová, protože je blízkou Zumovou spolupracovnicí, tudíž není nestranná. Mbeteová odmítla návrh, aby odstoupila, ale řízení schůze pak přenechala svému zástupci.

Newsletter