Páteční incident na letišti v Londýně podle policie nebyl teror

áteční incident na letišti London City, který vyvolal dýchací potíže téměř 30 lidí a evakuaci stovek osob, nejspíš způsobila nádoba se slzným plynem odhozená některým z cestujících. Uvedla to britská policie. Zdůraznila, že případ nevyšetřuje jako teroristický čin. Některá média se obávala, že mohlo jít o chemický útok.

Poté, co v pátek večer v jednom z terminálů někteří cestující pocítili nevolnost, přijeli policisté a záchranáři. Vyhlásili poplach, letiště uzavřeli a evakuovali na 500 cestujících a zaměstnanců. Na místě ošetřili 27 pacientů s „malými dýchacími problémy“. Dva z nich podle Reuters skončili v nemocnici. Po třech hodinách úřady oznámily, že již nic nehrozí. Provoz letiště byl však vážně narušen a obnoven byl až dnes ráno.

„Nenašly se (v ovzduší) žádné zvýšené hodnoty a budova se vyvětrala a prohledala. Je bezpečná,“ ujistil londýnský požární sbor v prohlášení k situaci na nejmenším z mezinárodních letišť britské metropole, z něhož se létá hlavně do britských a evropských měst.

Policisté informovali, že našli nádobu od slzného plynu, který štípe do očí a pálí v krku. „Příčina incidentu se ještě nepotvrdila, ale vyšetřujeme, zda nebyl důsledkem nechtěného vypuštění spreje (se slzným plynem), který odhodil jeden z cestujících před odbavením,“ uvedla policie.

Spreje se slzným plynem, které někteří lidé nosí pro osobní ochranu, se nesmějí brát na palubu letadel.

Newsletter