Peking chce protlačit jüan do měnového koše MMF

Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal výkonnou ředitelku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou, aby čínský jüan byl zahrnut do koše měn, ze kterých je stanovena hodnota měnové jednotky SDR používané v rámci MMF. Informovala o tom tisková agentura Nová Čína.     

Li podle agentury Lagardeové slíbil, že Čína urychlí základní směnitelnost jüanu a zajistí více možností pro domácí individuální investice přes hranice a pro investice zahraničních institucí na čínském kapitálovém trhu. Bude prosazovat finanční reformy a rozvíjet soukromé, malé a středně velké banky, které by mohly lépe podpořit drobné podnikatele.     

Lagardeová již v pátek uvedla, že jüan by v určité chvíli do měnového koše SDR mohl být zahrnut. Její komentář přišel po spekulacích, že MMF by se mohl rozhodnout zahrnout jüan do koše SDR při pravidelné pětileté revizi, která se uskuteční letos. Jakákoli případná změna by vstoupila v platnost v lednu 2016. Bude ji však muset schválit většina členských zemí MMF.     

Peking stále přísně kontroluje vývoj směnného kurzu jüanu a udržuje silnou kapitálovou kontrolu. Současně však tlačí ke zvýšenému používání jüanu v obchodě a v investicích. Začlenění jüanu do koše by mohlo být považováno za snížení postavení dolaru v mezinárodním měřítku, napsala agentura Reuters.     

SDR, tedy zvláštní práva čerpání (Special Drawing Rights), je jednotnou měnovou a účetní jednotkou používanou v rámci MMF a v některých případech i v soukromém sektoru. Odvozuje se od průměrné hodnoty amerického dolaru, eura, libry a jenu. Kód měny je XDR. 

Newsletter