Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Peking od ledna uvolní kontrolu nad trhem se solí

Od neděle se snaha Číny učinit rozlehlý státní průmysl efektivnější rozšíří z komodit jako uhlí a ocel na jeden z nejstarších trhů v zemi – obchod se solí. Od 1. ledna bude téměř 80 producentů a obchodníků se solí z celé Číny moci vůbec poprvé prodávat své zboží v Pekingu a cenu soli bude určovat trh. V hlavním městě tak začne realizace plánu na zrušení monopolu na prodej soli, který je nejstarším monopolem na světě, jehož historie sahá 2000 let zpátky.

Podle dosavadních pravidel museli producenti soli prodávat své zboží státním distribučním společnostem a pouze v oblasti, ve které působí. Loni Čína vyprodukovala 88 milionů tun soli, z toho deset procent byla jedlá sůl, zbytek průmyslová sůl. Trhu dominuje čínská státní firma China National Salt Industry, která slouží jako regulátor i obchodník. Příjmy firmy však loni klesly na 21,25 miliardy jüanů (79,3 miliardy Kč) z 32,43 miliardy jüanů o rok dříve.

Podle nových pravidel bude moci od 1. ledna obchodovat na pekingském trhu se solí 79 registrovaných obchodníků z dalších provincií a 16 velkoobchodníků z Pekingu. Čínské hlavní město je prvním z 13 měst a provincií, které dostaly povolení od ústřední vlády otevřít své trhy s jedlou solí producentům a velkoobchodníkům z jiných regionů. Další regiony čekají na povolení.

V rámci liberalizace vláda slíbila, že podpoří konsolidaci mezi velkoobchodníky a producenty a soukromé investice. Podle čínského svazu pro sůl je v zemi více než 2000 producentů soli.

Vláda uvedla, že bude trh sledovat a pokud se objeví nesrovnalosti, zasáhne, aby stabilizovala ceny. Úřady také kvůli podpoře poptávky zajistí, aby byly k dispozici zásoby nejméně na jeden měsíc, napsala agentura Reuters.

Čína je jedním z největších konzumentů soli na světě. Kromě potřeby nakrmit téměř 1,4 miliardy lidí k tomu přispívá i expanze chemického průmyslu.

Newsletter