Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2140 EURUSD. Měny střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně ale zisky smazala a je jediná z regionu v mírné ztrátě.

Peking: Odchod Londýna od Hinkley by ohrozil vztahy s Čínou

Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to dnes v listu Financial Times britský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard Kč) podílet asi třetinou čínský partner.

Velvyslanec uvedl, že kvůli odkladu schválení projektu nastala v čínsko-britských vztazích „klíčová historická chvíle“. Vyjádřil naději, že Londýn zachová Číně dveře otevřené a britská vláda rozhodne o Hinkley Point co nejdříve.

Financial Times s odvoláním na čínské činitele uvedl, že zrušení projektu by mělo zřejmě negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii. Hinkley Point je pro Čínu zejména klíčem k tomu, zda se bude v Británii angažovat v dalších projektech jaderné energetiky.

Nová britská vláda na konci července překvapivě oznámila, že nechá znovu přezkoumat projekt výstavby dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Point, které má postavit francouzská firma EDF. Rozhodnutí se čeká nejdříve na podzim. Vedení EDF přitom těsně předtím rozhodlo, že firma do projektu půjde.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení do provozu ale byl od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii ve Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Podle loňské dohody má čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) investovat do projektu šest miliard liber a získat v něm třetinový podíl.

Newsletter