Peking plánuje výletní plavby ve sporném Jihočínském moři

Čína plánuje zavedení pravidelných výletních plaveb ke sporným Spratlyho ostrovům v Jihočínském moři. Linka by měla být v provozu do roku 2020. Státní společnost COSCO chce také od příštího měsíce pořádat výletní plavby k Paracelským ostrovům. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž tyto kroky Pekingu dále rozhořčí země, které si na zmíněná území rovněž dělají nárok.

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Čína v Jihočínském moři buduje u útesů umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře kritizují.

Čínský oficiální deník China Daily uvedl, že čínská ostrovní provincie Chaj-nan zahájí provoz pravidelné lodní linky a bude pořádat také lodní výlety ke Spratlyho ostrovům v reakci na rostoucí poptávku.

Od příštího měsíce by měla čínská státní společnost COSCO nabízet také výletní plavby k Paracelským ostrovům, které se rovněž nacházejí v Jihočínském moři, ale jsou blíž čínskému pobřeží než Spratlyho ostrovy. Lodě mají vyplouvat z města San-ja na ostrově Chaj-nan.

Plavby pro turisty na Paracelské ostrovy Čína zahájila v roce 2013. Peking prohlašuje, že chce v Jihočínském moři zřídit turistická letoviska ve stylu přímořských rezortů, jaké existují na Maledivách.

Newsletter