Pelikán zvažuje vyšší postihy ohledně informační povinnosti firem

Ministerstvo spravedlnosti uvažuje o zpřísnění postihu pro firmy za neuložení účetních závěrek do sbírky listin rejstříku. Zatímco nyní jim hrozí za toho porušení zákona zejména peněžitá pokuta, v budoucnu by mohly být i zrušeny a vymazány bez likvidace. V dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Společnost by podle tohoto plánu dostala výzvy, pokud by povinnost dva roky nesplnila. „Po marných výzvách bude nejen zrušena, ale taky vymazána bez toho, aby tam nastupovala nějaká likvidace,“ uvedl Pelikán. Postup označil za poměrně přísnou, ale efektivní sankci.

Novinka by se mohla podle ministra objevit v návrhu novely zákona o obchodních korporacích, kterou ministerstvo plánuje poslat do připomínkového řízení ještě tento nebo příští měsíc.

Pelikán na dotaz Petra Kudely (KDU-ČSL) uznal, že řada firem informační povinnost neplní, ač se jejich disciplína v posledních letech zlepšila. „Problém je, že valná většina subjektů, které neplní sbírku listin, ji neplní proto, že jsou to subjekty de facto mrtvé,“ podotkl ministr. Pokud dostanou pokutu, vznikne podle něho jen pohledávka, kterou nikdo nikdy nevymůže.

Ministr taky řekl, že povinnost zveřejňovat paušálně všechny závěrky ve sbírce listin je v Evropě ojedinělá. „Ale já ji považuji za pozitivní a prospívající bezpečnosti obchodu,“ dodal.

Sankce za nepředložení listin může dosáhnout až 100.000 korun. Existuje i možnost zahájení řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací, a to i bez návrhu. K takovému kroku je ale možné přistoupit až po splnění několika podmínek.

Newsletter