Pelosiová: Rusové jsou za hackerskými útoky na americké demokraty

Šéfka demokratických poslanců Nancy Pelosiová dnes podle agentury Reuters obvinila Rusko z nedávných hackerských útoků na Demokratickou stranu USA. Cílem útoků byla i kandidátka demokratů v prezidentských volbách Hillary Clintonová. Moskva obvinění odmítla.

„Tohle je vloupání,“ řekla Pelosiová s tím, že hackerský útok na demokratické politiky byl „rozsáhlý“ a škody jsou stále vyšetřovány. Útok označila za „elektronický Watergate“, moderní obdobu nezákonného vniknutí do sídla Demokratické strany v roce 1972. Za narušením podle ní stojí Rusové. Stejné obvinění vznesla dříve i Clintonová.

O útoku se veřejnost dozvěděla minulý měsíc. Deník New York Times dnes napsal, že útok zasáhl více než 100 stranických představitelů a skupin spojených s demokraty. Napaden byl nejvyšší stranický orgán. Terčem se stali i lidé z prostředí kampaně Clintonové. Pelosiová sdělila, že neví, zda se útočníci zaměřili i na ni.

Americký činitel obeznámený s vyšetřováním uvedl, že zatím nejsou důkazy, že by hackeři pronikli do osobního serveru Clintonové nebo do utajovaných systémů. Zvláštní pozornost ale věnovali účtům, které by mohly vést k informacím o americké národní bezpečnosti.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy veřejně Rusko za strůjce útoku neoznačila. Vyšetřovatelé ale podle Reuters došli k závěru, že útočníky řídily ruská vojenská rozvědka GRU a kontrarozvědka FSB. Rusko popřelo účast na narušení.

Newsletter