PENNY se připojí k Národní potravinové sbírce

Penny Market se v sobotu 10. listopadu zapojí do šestého ročníku Národní potravinové sbírky.
Od 8 do 18 hodin mohou jeho zákazníci kupovat trvanlivé potraviny a drogistické zboží a darovat je lidem na pokraji hmotné nouze. Pomoc pak poputuje zejména k seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů.

„V rámci Národní potravinové sbírky je možné zakoupit a darovat nejen trvanlivé potraviny, ale i drogistické zboží. Nejvíce potřebné jsou základní potraviny. Z minulých ročníků víme, že lidé nejvíce nakupují například rýži, čočku, těstoviny, mouku, oleje, konzervy a pak sladkosti pro děti. Právě tento sortiment se snažíme v den sbírky v našich obchodech navyšovat,“ říká Petr Baudyš, vedoucí oddělení kvality v Penny Marketu a připomíná, že hlad není bohužel ani u nás abstraktní pojem. Podle kvalifikovaných odhadů žije v Česku na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí.

Zúčastnit se dobrovolné potravinové sbírky bude velmi jednoduché. Přímo v prodejnách PENNY v prostoru za pokladnami zákazníci najdou dobrovolníky označené logem sbírky. Ti převezmou darované potraviny, roztřídí a hned večer 10. listopadu je převezou do potravinových skladů České federace potravinových bank. Odtud už zboží dorazí přímo k jednotlivým charitativním organizacím a přes ně k potřebným.

„Je také důležité, aby lidé při darování potravin nezapomněli na výživovou hodnotu potravin a jejich kvalitu. Dárci mohou najít inspiraci na www.narodnipotravinovasbirka.cz, kde je k dispozici kalkulačka, na které si mohou například spočítat, jaké množství potravin potřebuje na jeden týden senior nebo kolik drogistických potřeb využije čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi na dva měsíce,“ říká Tomáš Gajdošík, koordinátor a mluvčí Národní potravinové sbírky z aliance BpS.

Jen loni zákazníci PENNY v potravinové sbírce darovali přes 16 000 kilogramů potravin a přes 1 300 kilogramů drogerie. Společnost celkový dar potravin nakonec navýšila ještě o 100 procent. Penny Market se v oblasti darování potravin angažuje dlouhodobě. Řetězec například letos v létě přenechal potravinovým bankám zdarma sklad, který pojme více než 700 tun potravin. Budova v Modleticích u Prahy, kousek od dálnice D1, se stala logistickým centrem České Federace potravinových bank pro celou republiku. Potraviny odtud putují do regionálních potravinových bank a pak přímo potřebným.

Newsletter