Pentagon: Koalice zabila na severu Iráku dva vojenské vůdce IS

Při náletech protiteroristické koalice vedené Spojenými státy na severu Iráku byl minulý týden zabit jeden z vůdců teroristické organizace Islámský stát (IS) a vojenský velitel IS v oblasti Mosulu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obrany.

Podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka byl 25. června při leteckých úderech proti radikálům u severoiráckého města Mosul zabit Básim Muhammad Badžárí, náměstek ministra pro válečné operace IS. Právě Badžárí před dvěma lety vedl operaci, při níž bylo obsazeno toto druhé největší irácké město radikály z IS. Druhým zabitým je Hatím Tálib Hamdúní, vojenský velitel IS v oblasti Mosulu.

Poté, co v polovině června irácké vládní jednotky podporované západní koalicí dobyly z rukou IS iráckou Fallúdžu, zahájily na druhé frontě ofenzivu za znovudobytí Mosulu. Toto město obsadili bez boje radikálové z IS v červnu 2014 a poté začali postupovat na jih země. Mosul, ležící asi 360 kilometrů severozápadně od Bagdádu, se stal největším městem v chalífátu, který islamisté na dobytých územích v Iráku a Sýrii vyhlásili.

Newsletter