Penzijní společnosti začaly převádět peníze účastníkům 2. pilíře

První penzijní společnosti začaly převádět peníze účastníkům rušeného druhého pilíře důchodového systému. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními společnostmi. Lidé volili v drtivé většině převod na účet, zbytek chtěl výplatu složenkou či si nechal naspořené peníze převést do třetího pilíře. Celkem 4500 z 84.500 klientů pošlou penzijní společnosti peníze na finanční úřady. Jde o lidi, kteří neuvedli, jak má být s jejich penězi naloženo.

Zákonná lhůta pro výplatu peněz z druhého pilíře začala penzijním společnostem běžet 15. října 2016. „ČS penzijní společnost zahájila výplatu v nejdříve možném termínu. Dnes jsme odeslali prostředky prvním klientům, kteří nám včas oznámili způsob jejich výplaty. Celkově šlo o 12.181 smluv a vyplacená částka přesáhla 590 milionů Kč,“ uvedl místopředseda představenstva ČS penzijní společnosti Martin Kopejtko. Většina z nich si vybrala bezhotovostní převod na bankovní účet. Pro přesun peněz do třetího pilíře se rozhodlo pět procent klientů a stejný podíl preferoval výplatu složenkou.

Rovněž Penzijní společnost České pojišťovny proces výplat ze druhého pilíře zahájila dnes. Drtivá většina klientů zvolila podle mluvčího petra Brousila formu výplaty na běžný účet, zhruba každý desátý pak volil převod do třetího pilíře.

„Tento týden budou klienti informování dopisem a peníze obdrží v průběhu příštího týdne,“ řekla ČTK mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Allianz penzijní společnost začne peníze vyplácet tento týden, Penzijní společnost Komerční banky převede výplaty klientům ve druhém listopadovém týdnu.

Účastníci, kterým penzijní společnosti převedou peníze na finanční úřad, o své peníze nepřijdou, budou o ně ale muset finanční úřad zažádat. Účastníci, kteří včas oznámili, jak chtějí peníze vyplatit, by měli mít své peníze k dispozici nejpozději do konce roku.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Současná koaliční vláda prosadila zrušení druhého pilíře k 1. lednu, výplata peněz účastníkům se uskuteční do konce letošního roku.

O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice říkala, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněž v celém důchodovém systému zvyšuje.

Newsletter