Peruánci volí prezidenta, favoritkou je Fujimoriová

V Peru se dnes koná druhé a rozhodující kolo prezidentských voleb. Utká se v nich kandidátka pravice a dcera kontroverzního exprezidenta Keiko Fujimoriová s bývalým ekonomem Světové banky Pedrem Pablem Kuczynskim. První odhady výsledků se očekávají po uzavření volebních místností ve 23:00 SELČ.

V prvním kole jasně zvítězila Fujimoriová s téměř 40 procenty hlasů, zatímco druhý Kuczynski získal jen 22 procent. Nyní se však očekává výrazně vyrovnanější souboj. Podle nejnovějšího průzkumu je totiž skóre už jen 52 ku 48 pro Fujimoriovou. Průzkum byl proveden v době, kdy na protest proti kandidatuře Fujimoriové vyšlo do ulic metropole Limy na 40.000 lidí. Média široce prezentovala jejich obavy, že vítězství pravicové kandidátky by znamenalo ohrožení demokracie a návrat autoritářské vlády jejího otce Alberta Fujimoriho.

Fujimori vládl třicetimilionové andské zemi v letech 1990 až 2000 a nyní si ve vězení odpykává 25 let za korupci a porušování lidských práv. Fujimoriová v kampani slibovala, že nehodlá obnovit tvrdou politiku svého otce, ani využít prezidentských pravomocí a omilostnit ho.

Vítěz voleb vystřídá současného nepopulárního levicového prezidenta Ollantu Humalu. Bez ohledu na výsledek je z politické orientace obou kandidátů jasné, že země se posune doprava.

Newsletter