Perverzní chalífát se zmenšuje, řekl zástupce koalice proti IS

Mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) zaznamenala pokrok v boji proti radikálům na bitevním poli i proti jejich propagandě na internetu. Na návštěvě Jordánska to dnes řekl americký vyslanec pro boj s IS Brett McGurk. IS podle něj aktuálně ztrácí stále více území.

„Tento perverzní chalífát se neustále zmenšuje,“ uvedl McGurk. Radikálové z IS podle něj v poslední době utrpěli řadu významných porážek a území ztratili jak v Sýrii, tak v Iráku. Že jsou islamisté v defenzivě se bohužel projevuje třeba zvýšením počtu sebevražedných útoků v Iráku, řekl McGurk.

Na dobré cestě je podle vyslance i snaha o obklíčení druhého největšího iráckého města Mosulu, které islamisté ovládají od června roku 2014. „Prakticky denně provádíme přesné letecké údery na Mosul,“ uvedl s tím, že koalice pod vedením USA disponuje dostatečným množství informací, aby nálety mohla zacílit na konkrétní osoby ve městě.

Irácké ozbrojené síly už zahájily operaci k dobytí provincie Ninive, jejíž je Mosul metropolí, samotné město se zřejmě ale nepokusí dobýt ještě přinejmenším několik měsíců, napsala AFP.

Dvacet čtyři hodin denně probíhá také boj proti propagandě IS na internetu, sdělil rovněž McGurk.

Newsletter